top of page
Search

קדימהסטם מודיעה על תוצאות ביניים מבטיחות של קבוצת הטיפול הראשונה בניסוי הקליני במחלת הניוון שרירים

Updated: Jul 5, 2020

במהלך שלושת החודשים שלאחר מתן הטיפול, נצפתה ירידה בקצב התקדמות המחלה בהשוואה להתקדמות המחלה בשלושת חודשי המעקב שקדמו לטיפול. תוצאה ראשונית זו מעידה על האטה משמעותית בקצב ההתדרדרות בעלת מובהקות סטטיסטית (p=0.0023)

לא דווחו תופעות לוואי חמורות הקשורות לטיפול

התוצאות הסופיות של קבוצת הטיפול איי צפויות להתקבל עד סוף שנת 2019; תוצאות קבוצה בי צפויות ברבעון השלישי של שנת 2020.


 

נס ציונה, 24 בספטמבר, 2019 - קדימהסטם (ת"א: קדסט, KDST), חברה בשלבי פיתוח קליני של תרפיות תאיות (cell therapy), הודיעה היום על תוצאות ביניים מבטיחות של קבוצת הטיפול הראשונה (cohort A) בניסוי קליני Phase 1/2a לטיפול בחולים במחלת ה- ALS. מטרת הניסוי העיקרית הנה הערכת בטיחות המוצר התאי ®AstroRx®. AstroRx הנו מוצר "מדף" המפותח ומיוצר על ידי החברה ברמת איכות קלינית, המורכב מתאי Astrocytes (תאי התמך של מערכת העצבים) ומוזרק לנוזל חוט השדרה של חולי ALS. מטרתו המשנית של הניסוי כוללת את הערכת יעילות הטיפול התאי.


ניתוח ביניים שמטרתו לבחון יעילות ראשונית נערך לאחר שכל 5 המטופלים בקבוצה A השלימו ביקורי מעקב במשך תקופה של 3 חודשים לאחר קבלת הטיפול. לא דווחו תופעות לוואי חמורות וכן נצפתה האטה משמעותית בעלת מובהקות סטטיסטית (p=0.0023) בקצב התדרדרות המחלה.

חמשת המטופלים שנכללו בקבוצה A קיבלו את המינון הנמוך של (AstroRx®100x106). הערכת היעילות הראשונית התבססה על המדד המקובל (Gold Standard)-ALSFRS-R (ALS Functional Rating Scale-Revised), שהוא המדד המקובל להערכת קצב התדרדרות המחלה על ידי ניטור פעילויות מוטוריות שונות של מטופלים לאורך זמן.


במהלך תקופת המעקב של 3 החודשים שקדמו לטיפול, מדד ה-ALSFRS-R ירד בקצב ממוצע של (0.87-) לחודש. קצב ירידה זה דומה למדווח בספרות המדעית לחולים במחלה. לעומת זאת, השינוי הממוצע ב-ALSFRS-R ב-3 החודשים שלאחר מתן הטיפול היה (0.26+) לחודש. תוצאות אלו מעידות על הבדל סטטיסטי מובהק (p=0.0023) בין קצב ההתדרדרות בתקופה שקדמה לטיפול לבין קצב ההתדרדרות במהלך 3 החודשים לאחר מתן הטיפול. תוצאות הביניים הראשוניות יוצגו בכנס ה-ALS היוקרתי NEALS שיתקיים בפלורידה, ארה"ב בתחילת אוקטובר 2019. תוצאות סופיות של קבוצה A, לאחר תקופת מעקב כוללת של 6 חודשים, צפויות להתקבל עד סוף שנת 2019.


בעקבות המלצות ועדת הבטיחות (DSMB) הבלתי תלויה של הניסוי ואישור משרד הבריאות, גויסו כל 5 המטופלים של קבוצה B, לה יינתן מינון גבוה יותר של תאי (AstroRx® 250x106). תוצאות קבוצה B צפויות להתקבל ברבעון השלישי של שנת 2020.


"ALS הנה מחלה איומה וקיים צורך ממשי במציאת טיפולים חדשים אשר יאטו או יבלמו בצורה אפקטיבית את קצב התקדמות המחלה" אמר דר' מרק גוטקין, מהמחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי הדסה בירושלים, והחוקר הראשי בניסוי. "אנו מאד מעודדים מתוצאות ראשוניות אלו בקבוצה קטנה זו של מטופלים משום שהטיפול נצפה כבטוח לשימוש, במינון נמוך זה. מנתוני הניתוח הראשוני שהוצגו לנו, עולה כי נצפתה האטה בקצב התדרדרות המחלה לאחר שלושת חודשי הטיפול, כפי שדווח במדדי ה- ALSFRS-R. הניסוי נמשך כעת

עם מינונים גבוהים יותר ועם הזרקות חוזרות."


רמי אפשטיין, מנכ"ל קדימהסטם, מסר: "למיטב ידיעתנו, קדימהסטם הנה החברה היחידה בעולם המפתחת טיפול תאי (cell therapy) המבוסס על תאי אסטרוציטים לטיפול ב-ALS. גישה זו עשויה להוות פריצת דרך בטיפול ב-ALS. תוצאות אלו הן לא רק אבן דרך חשובה במסע שלנו למציאת טיפול לחולי ALS, אלא מהוות, בנוסף, הוכחת היתכנות משמעותית של הפלטפורמה הטכנולוגית הייחודית שלנו ויכולתנו לפתח ולייצר תאים באיכות קלינית, במתקני הייצור של החברה, העומדים בתקן GMP."


פרופ' מישל רבל, המייסד והמדען הראשי של החברה, ציין כי "תוצאות ביניים אלו מעידות שיש השפעה תרפויטית ל-AstroRx®, אפילו במינון הנמוך. הספרות המדעית מצביעה על כך שתאים אסטרוציטים ממלאים תפקיד משמעותי בתמיכה בתאים פגועים, גם במחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים, בנוסף ל-ALS. על כן, בכוונתנו לבחון את הפוטנציאל התרפויטי של תאי ה- AstroRx® שלנו במחלות ניווניות נוספות של מערכת העצבים."


אודות הניסוי הקליני Phase 1/2a ב-ALS

הניסוי הקליני Phase 1/2a הוא ניסוי פתוח ללא סמיות (Open Label) שבוחן מינונים עולים, לצורך הערכת הבטיחות, הסבילות והיעילות הראשונית של תאי AstroRx® בחולי ALS. הניסוי צפוי לכלול 21 מטופלים והוא נערך במרכז הרפואי הדסה עין כרם, ירושלים. מטרת הניסוי העיקרית הנה הערכת בטיחות המוצר התאי AstroRx® במינונים משתנים: נמוך, בינוני וגבוה (100x106, 250x106 ו- 500x106, בהתאמה) במתן חד-פעמי; כאשר המינון הבינוני יינתן גם בשתי הזרקות עוקבות, בהפרש של 60 ימים ביניהן. מטרתו המשנית של הניסוי כוללת את הערכת יעילות הטיפול התאי. הטיפול ניתן כתוספת לטיפול הרפואי המקובל.


אודות ®AstroRx

AstroRx® הוא מוצר תרפויטי המכיל תאים באיכות קלינית המפותח ומיוצר על ידי קדימהסטם במתקני הייצור של החברה העומדים בתקן GMP. המוצר מורכב מתאי אסטרוציטים (תאי התמך של מערכת העצבים) בריאים ומתפקדים שעברו תהליך התמיינות שפותח בחברה מתאי גזע עובריים (human Embryonic Stem Cells - hESC). תפקיד האסטרוציטים הנו להגן על הנוירונים המוטוריים הנפגעים במחלה, דרך מספר מנגנוני פעולה. הטכנולוגיה של החברה מאפשרת הזרקה של תאי AstroRx® אל נוזל חוט השדרה של חולי ALS, במטרה לתמוך בתאים הפגועים של החולה ובכך להאט את קצב התקדמות המחלה ולשפר את איכות ותוחלת החיים

של המטופלים. ®AstroRx נמצא בטוח ויעיל בניסויים פרה-קליניים וקיבל מעמד של תרופת יתום מה- FDA.


אודות ALS

ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), הנה מחלה סופנית ניוונית של מערכת העצבים המרכזית המתקדמת במהירות ופוגעת בתאי עצב מוטוריים ששולטים בפעילות השרירים. ALS גורמת לחולשת שרירים, אובדן יכולות מוטוריות, שיתוק, בעיות נשימה ולבסוף מוות. תוחלת החיים הממוצעת של חולי ALS היא כ- 2-5 שנים. לפי הערכת ה- ALS Therapy Development Institute ישנם כ-450,000 חולי ALS ברחבי העולם, מתוכם כ- 30,000 בארה"ב לבדה. על פי ארגון ALS Foundation for Life, עלות הטיפול השנתית הממוצעת לטיפול בחולה ALS בארה"ב מוערכת בכ-200,000 דולר. כלומר, עלות הטיפול השנתית בארה"ב לבדה עבור כלל חולי

ה-ALS היא כ-6 מיליארד דולר.


אודות קדימהסטם

קדימהסטם הנה חברה בשלבי פיתוח קליני של תרפיות תאיות (cell therapy), המפתחת ומייצרת מוצרי "מדף" תאיים המבוססים על הפלטפורמה הטכנולוגית של החברה לגידול והתמיינות של תאי גזע עובריים לכדי תאים פעילים באיכות קלינית. ®AstroRx, תכנית הפיתוח המובילה של החברה, הינו מוצר תאי המורכב מתאי אסטרוציטים לטיפול ב-ALS, המצוי כעת בניסוי קליני Phase 1/2a. בנוסף, החברה עורכת ניסויים פרה-קליניים ב- IsletsRx, מוצר תאי המורכב מתאי לבלב פעילים לטיפול בסוכרת תלויית אינסולין. קדימהסטם נוסדה על ידי פרופ' מישל רבל, המדען הראשי של החברה ופרופסור אמריטוס לגנטיקה מולקולרית במכון וייצמן. פרופ' רבל זכה בפרס ישראל עבור ההמצאה והפיתוח של ®Rebif, תרופת בלוקבסטר לטרשת נפוצה הנמכרת ברחבי העולם. קדימהסטם נסחרת בבורסה בתל אביב (ת"א:KDST).


למידע נוסף: https://www.kadimastem.com/

אנשי קשר:

יוסי נזהר – CFO

טל. 073-7971613

מירב גומא-באואר – קשרי משקיעים ומדיה פיננסית

טל. 054-4764979Comments


bottom of page